CGS442U150V3C CGS442U150V3C
CGS442U150V3C
Part Number
CGS442U150V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4400UF 150V SCREW
Data sheet
CGS442U150V3C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance4400 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency9.1 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)32mOhm @ 120Hz