CGS433U025R4C CGS433U025R4C
CGS433U025R4C
Part Number
CGS433U025R4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 43000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS433U025R4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance43000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.05 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)22mOhm @ 120Hz