CGS432T400W5L CGS432T400W5L
CGS432T400W5L
Part Number
CGS432T400W5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 4300UF 400V SCREW
Data sheet
CGS432T400W5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance4300 µF
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.2 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 120Hz