CGS413U075V5L CGS413U075V5L
CGS413U075V5L
Part Number
CGS413U075V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 41000UF 75V SCREW
Data sheet
CGS413U075V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance41000 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.98 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)11mOhm @ 120Hz