CGS413U050X4L CGS413U050X4L
CGS413U050X4L
Part Number
CGS413U050X4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 41000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS413U050X4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance41000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency19.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency24.96 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz