CGS381T500R3L CGS381T500R3L
CGS381T500R3L
Part Number
CGS381T500R3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 380UF 500V SCREW
Data sheet
CGS381T500R3L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance380 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)262mOhm @ 120Hz