CGS361T500U2L CGS361T500U2L
CGS361T500U2L
Part Number
CGS361T500U2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 360UF 500V SCREW
Data sheet
CGS361T500U2L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance360 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency2.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency3.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)282mOhm @ 120Hz