CGS333U016V2C CGS333U016V2C
CGS333U016V2C
Part Number
CGS333U016V2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 33000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS333U016V2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance33000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.45 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)28mOhm @ 120Hz