CGS332T200R5L CGS332T200R5L
CGS332T200R5L
Part Number
CGS332T200R5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3300UF 200V SCREW
Data sheet
CGS332T200R5L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3300 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.85 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)26mOhm @ 120Hz