CGS312T200V3C CGS312T200V3C
CGS312T200V3C
Part Number
CGS312T200V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3100UF 200V SCREW
Data sheet
CGS312T200V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3100 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)32mOhm @ 120Hz