CGS303U025W3C CGS303U025W3C
CGS303U025W3C
Part Number
CGS303U025W3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 30000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS303U025W3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance30000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.92 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)29mOhm @ 120Hz