CGS302T200V5C CGS302T200V5C
CGS302T200V5C
Part Number
CGS302T200V5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 3000UF 200V SCREW
Data sheet
CGS302T200V5C.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance3000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C