CGS292T350X5L CGS292T350X5L
CGS292T350X5L
Part Number
CGS292T350X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2900UF 350V SCREW
Data sheet
CGS292T350X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2900 µF
    Voltage - Rated350 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C