CGS292T250X4C CGS292T250X4C
CGS292T250X4C
Part Number
CGS292T250X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW
Data sheet
CGS292T250X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2900 µF
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 120Hz