CGS283U050V5C CGS283U050V5C
CGS283U050V5C
Part Number
CGS283U050V5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 28000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS283U050V5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance28000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency11.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency14.82 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)18mOhm @ 120Hz