CGS273U075X3L CGS273U075X3L
CGS273U075X3L
Part Number
CGS273U075X3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 27000UF 75V SCREW
Data sheet
CGS273U075X3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance27000 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency16.25 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 120Hz