CGS264U016V5L CGS264U016V5L
CGS264U016V5L
Part Number
CGS264U016V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 260000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS264U016V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance260000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency38.74 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)3mOhm @ 120Hz