CGS254U010V4C CGS254U010V4C
CGS254U010V4C
Part Number
CGS254U010V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 250000UF 10V SCREW
Data sheet
CGS254U010V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance250000 µF
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency14.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency18.98 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)10mOhm @ 120Hz