CGS252T250V5L CGS252T250V5L
CGS252T250V5L
Part Number
CGS252T250V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2500UF 250V SCREW
Data sheet
CGS252T250V5L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2500 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency11.7 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)41mOhm @ 120Hz