CGS243U050W3C CGS243U050W3C
CGS243U050W3C
Part Number
CGS243U050W3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 24000UF 50V SCREW
Data sheet
CGS243U050W3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance24000 µF
    Voltage - Rated50 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency12.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency15.73 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 120Hz