CGS242U150V3C CGS242U150V3C
CGS242U150V3C
Part Number
CGS242U150V3C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2400UF 150V SCREW
Data sheet
CGS242U150V3C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance2400 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency3.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency4.81 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)117mOhm @ 120Hz