CGS242T450W4L CGS242T450W4L
CGS242T450W4L
Part Number
CGS242T450W4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW
Data sheet
CGS242T450W4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2400 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency7.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.65 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 120Hz