CGS241T500U2C CGS241T500U2C
CGS241T500U2C
Part Number
CGS241T500U2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 240UF 500V SCREW
Data sheet
CGS241T500U2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance240 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency1.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency2.4 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)416mOhm @ 120Hz