CGS234U6R3U4C CGS234U6R3U4C
CGS234U6R3U4C
Part Number
CGS234U6R3U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 230000UF 6.3V SCREW
Data sheet
CGS234U6R3U4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance230000 µF
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency13.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency17.03 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz