CGS233U075U4C CGS233U075U4C
CGS233U075U4C
Part Number
CGS233U075U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 23000UF 75V SCREW
Data sheet
CGS233U075U4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance23000 µF
    Voltage - Rated75 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.74 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)17mOhm @ 120Hz