CGS233U040V4C CGS233U040V4C
CGS233U040V4C
Part Number
CGS233U040V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 23000UF 40V SCREW
Data sheet
CGS233U040V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance23000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.875" (22.22mm)
    Voltage - Rated40 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.87 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)20mOhm @ 120Hz