CGS224U016X4C CGS224U016X4C
CGS224U016X4C
Part Number
CGS224U016X4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 220000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS224U016X4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance220000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency25.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency32.76 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz