CGS222T200R4C CGS222T200R4C
CGS222T200R4C
Part Number
CGS222T200R4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW
Data sheet
CGS222T200R4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2200 µF
    Voltage - Rated200 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.8 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.7 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)38mOhm @ 120Hz