CGS214U016X5R CGS214U016X5R
CGS214U016X5R
Part Number
CGS214U016X5R
Manufacturer
Description
CAP ALUM 210000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS214U016X5R.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance210000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing1.250" (31.75mm)
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.875" (149.23mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency37.96 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz