CGS212T500W5C CGS212T500W5C
CGS212T500W5C
Part Number
CGS212T500W5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW
Data sheet
CGS212T500W5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.2 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.3 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)49mOhm @ 120Hz