CGS2043U025X8L CGS2043U025X8L
CGS2043U025X8L
Part Number
CGS2043U025X8L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 204000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS2043U025X8L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance204000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency29.9 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency38.87 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 120Hz