CGS202T300U4C CGS202T300U4C
CGS202T300U4C
Part Number
CGS202T300U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 300V SCREW
Data sheet
CGS202T300U4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance2000 µF
    Voltage - Rated300 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency8.25 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)53mOhm @ 120Hz