CGS202T250W3L CGS202T250W3L
CGS202T250W3L
Part Number
CGS202T250W3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 2000UF 250V SCREW
Data sheet
CGS202T250W3L.pdf
Category
Aluminum Electrolytic Capacitors
Family
Series
CGS
    Specifications
    SeriesCGS
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance2000 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing-
    PolarizationPolar
    Mounting TypeChassis Mount
    Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C