CGS184U016X4L CGS184U016X4L
CGS184U016X4L
Part Number
CGS184U016X4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 180000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS184U016X4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance180000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency24.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency31.59 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)6mOhm @ 120Hz