CGS182T450X5R CGS182T450X5R
CGS182T450X5R
Part Number
CGS182T450X5R
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1800UF 450V SCREW
Data sheet
CGS182T450X5R.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1800 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.875" (149.23mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency9.3 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.95 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)48mOhm @ 120Hz