CGS172T250V2L CGS172T250V2L
CGS172T250V2L
Part Number
CGS172T250V2L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW
Data sheet
CGS172T250V2L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1700 µF
    Voltage - Rated250 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency6.6 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm @ 120Hz