CGS152T450X5C CGS152T450X5C
CGS152T450X5C
Part Number
CGS152T450X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW
Data sheet
CGS152T450X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1500 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency12.15 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)57mOhm @ 120Hz