CGS143U063R4C CGS143U063R4C
CGS143U063R4C
Part Number
CGS143U063R4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 14000UF 63V SCREW
Data sheet
CGS143U063R4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance14000 µF
    Voltage - Rated63 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency8.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency10.53 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)19mOhm @ 120Hz