CGS143U025V2C CGS143U025V2C
CGS143U025V2C
Part Number
CGS143U025V2C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 14000UF 25V SCREW
Data sheet
CGS143U025V2C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance14000 µF
    Voltage - Rated25 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.28 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)37mOhm @ 120Hz