CGS142T450V4C CGS142T450V4C
CGS142T450V4C
Part Number
CGS142T450V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Data sheet
CGS142T450V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1400 µF
    Voltage - Rated450 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)76mOhm @ 120Hz