CGS134U016W4L CGS134U016W4L
CGS134U016W4L
Part Number
CGS134U016W4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 130000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS134U016W4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance130000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency17.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency22.88 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)9mOhm @ 120Hz