CGS132T400U4C CGS132T400U4C
CGS132T400U4C
Part Number
CGS132T400U4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1300UF 400V SCREW
Data sheet
CGS132T400U4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1300 µF
    Voltage - Rated400 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.750" Dia (44.45mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.05 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)73mOhm @ 120Hz