CGS124U016V4C CGS124U016V4C
CGS124U016V4C
Part Number
CGS124U016V4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 120000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS124U016V4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance120000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency20.1 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency26.13 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz