CGS123U150V5L CGS123U150V5L
CGS123U150V5L
Part Number
CGS123U150V5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 12000UF 150V SCREW
Data sheet
CGS123U150V5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance12000 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency21.45 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)14mOhm @ 120Hz