CGS114U010W3L CGS114U010W3L
CGS114U010W3L
Part Number
CGS114U010W3L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 110000UF 10V SCREW
Data sheet
CGS114U010W3L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance110000 µF
    Voltage - Rated10 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency16.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency21.71 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm @ 120Hz