CGS112U150R4C CGS112U150R4C
CGS112U150R4C
Part Number
CGS112U150R4C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 150V SCREW
Data sheet
CGS112U150R4C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance1100 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.500" (12.70mm)
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
    Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency4.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency5.72 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)64mOhm @ 120Hz