CGS112T500V4L CGS112T500V4L
CGS112T500V4L
Part Number
CGS112T500V4L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1100UF 500V SCREW
Data sheet
CGS112T500V4L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +50%
    Capacitance1100 µF
    Voltage - Rated500 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency7.5 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)92mOhm @ 120Hz