CGS105U6R3X5L CGS105U6R3X5L
CGS105U6R3X5L
Part Number
CGS105U6R3X5L
Manufacturer
Description
CAP ALUM 1F 6.3V SCREW
Data sheet
CGS105U6R3X5L.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance1 F
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#-
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency24.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency31.85 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)5mOhm @ 120Hz