CGS104U016X5C CGS104U016X5C
CGS104U016X5C
Part Number
CGS104U016X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW
Data sheet
CGS104U016X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance100000 µF
    Voltage - Rated16 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency22.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency29.25 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)7mOhm @ 120Hz