CGS103U150X5C CGS103U150X5C
CGS103U150X5C
Part Number
CGS103U150X5C
Manufacturer
Description
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Data sheet
CGS103U150X5C.pdf
    Impedance-
    Tolerance-10%, +75%
    Capacitance10000 µF
    Voltage - Rated150 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 85°C
    Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
    Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Surface Mount Land Size-
    Ripple Current @ Low Frequency10.4 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency13.52 A @ 10 kHz
    ESR (Equivalent Series Resistance)34mOhm @ 120Hz